Pazar, Nisan 22

2018 Oscar Adayları Açıklandı

Sinemanın önde gelen ödülü olan Oscar Ödüllerinin adayları açıklandı. Bu yıl 90. kez yapılacak olan Akademi Ödülleri için kategorilerin adayları duyuruldu.

4 Mart’ta gerçekleştirecek olan törenle birlikte ödüller sahiplerini bulacak. Sunuculuğu ise geçen senenin de sunucu olan Jimmy Kimmel üstlenecek. İşte bu sene Oscar’a aday olanların listesi!

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

En İyi Film

  • Uğur Böceği / Lady Bird
  • Get Out / Kapan
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Suyun Sesi / Shape of Water
  • Dunkirk
  • The Post
  • Call Me By Your Name
  • En Karanlık Saat / The Darkest Hour
  • Phantom Thread

En İyi Yönetmen

  • Christopher Nolan, Dunkirk 
  • Guillermo del Toro, Suyun Sesi / The Shape of Water
  • Jordan Peele, Kapan / Get Out
  • Greta Gerwig, Uğur Böceği / Lady Bird
  • Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

En İyi Original Senaryo 

  • Uğur Böceği / Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Molly’s Game
  • Shape of Water / Suyun Sesi
  • The Big Sick
  • Kapan / Get Out

En İyi Uyarlama Senaryo

  • The Disaster Artist
  • Call Me by Your Name
  • Logan
  • Molly’s Game
  • Mudbound

Yabancı Dildeki En iyi Film

  • A Fantastic Woman (Şili)
  • Sevgisiz / Loveless (Rusya)
  • Kare / The Square (İsveç)
  • Hakaret / The Insult (Lübnan)
  • Beden ve Ruh / On Body and Soul (Macaristan) 

En İyi Erkek Oyuncu

  • Daniel Kaluuya, Kapan / Get Out
  • Gary Oldman, En Karanlık Saat / Darkest Hour
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

En İyi Kadın Oyuncu

  • Saoirse Ronan, Uğur Böceği / Lady Bird 
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Meryl Streep, The Post 
  • Sally Hawkins, Suyun Sesi / The Shape of Water 

En İyi Animasyon

  • The Boss Baby / Patron Bebek
  • The Breadwinner
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
  • Coco

En İyi Özgün Şarkı

  • “Mighty River,” Mudbound
  • “Mystery of Love,” Call Me by Your Name
  • “Remember Me,” Coco
  • “Stand Up for Something,” Marshall
  • “This Is Me,” Muhteşem Showman / The Greatest Showman

En İyi Film Müziği

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • Suyun Sesi / The Shape of Water
  • Star Wars: Son Jedi / Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins, Suyun Sesi / The Shape of Water
  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Christopher Plummer – All the Money in the World
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Laurie Metcalf, Uğur Böceği / Lady Bird 
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Octavia Spencer, Suyun Sesi / The Shape of Water 
  • Lesley Manville, Phantom Thread

En İyi Kurgu

  • Tam Gaz / Baby Driver
  • Dunkirk
  • I, Tonya
  • Suyun Sesi / The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yapım Tasarım

  • Güzel ve Çirkin / Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • En Karanlık Saat / Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Suyun Sesi / The Shape of Water

En İyi Kostüm Tasarım

  • Güzel ve Çirkin / Beauty and the Beast
  • Victoria & Abdul
  • Phantom Thread
  • Suyun Sesi / The Shape of Water
  • En Karanlık Saat / The Darkest Hour

En İyi Saç & Makyaj

  • En Karanlık Saat / Darkest Hour
  • Mucize / Wonder
  • Victoria & Abdul

En İyi Görüntü Yönetimi

  • Blade Runner 2049
  • En Karanlık Saat / The Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • Suyun Sesi / The Shape of Water

En İyi Görsel Efekt

  • Blade Runner 2049
  • Kong: Kafatası Adası / Kong: Skull Island
  • Galaksinin Koruyucuları 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Star Wars: Son Jedi / Star Wars: The Last Jedi
  • Maymunlar Cehennemi: Savaş / War for the Planet of the Apes 

En İyi Ses Tasarımı

  • Tam Gaz / Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • Suyun Sesi / The Shape of Water
  • Star Wars: Son Jedi / Star Wars: The Last Jedi 

En İyi Ses Miksajı

  • Tam Gaz / Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • Suyun Sesi / The Shape of Water
  • Star Wars: Son Jedi / Star Wars: The Last Jedi 

En İyi Belgesel

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces/Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Sizce hangi oyuncu ya da hangi film Oscar kazanabilir? Tahmininizi yorumlarda yazmayı unutmayın!

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5